Facebook Instagram Youtube

Mysore

Mysore je štýl cvičenia Ashtanga jogy

Správne pozície, dýchanie a ďalšie aspekty praxe sú vysvetľované cvičiacim postupne, spôsobom prístupným pre všetky úrovne pokročilosti. Táto metóda dáva každému potrebný čas a priestor na dôkladné osvojenie, pochopenie a lepšie zapamätanie jednotlivých ásan.

Postupom času sa telo posilní, očístí, myseľ je kľudná, dych plynulý a prehĺbený. Akonáhle si žiak zapamätá sled pozícií, ktoré ho učiteľ naučí, sú mu pridané nové ásany. Žiaci tak majú možnosť cvičiť svojim vlastným tempom, nezávisle na ostatných. No zároveň ich môžu vnímať, nechať sa nimi inšpirovať a vstrebávať pozitívnu energiu, ktorá vzniká pri spoločnom úsilí a cvičení. 

Vďaka tejto metóde je učiteľ schopný pracovať s každým žiakom individuálne.

AKTUÁLNE KURZY A WORKSHOPY

Ako prebieha lekcia

Počas lekcií učiteľ robí cvičiacim dopomoc, aby sa dostali hlbšie do pozície, má možnosť podrobnejšie im vysvetliť danú pozíciu, príp. im pripomenie cvik, na ktorý si nevedia spomenúť. Na hodine Mysore sa žiak zvykne naučiť zostavu cvikov rýchlejšie ako na vedenej hodine.

Začiatočník môže očakávať, že jeho prvé lekcie budú trvať asi dvadsať až tridsať minút. Cvičenie sa bude postupne predlžovať až na približne hodinu a pol.

Tento systém dáva možnosť praktikovať cvičenie kdekoľvek a prehlbovať tak vlastnú prax. Samotné cvičenie, teda aj cvičenie doma, sa potom stáva jednoduchším.

Pripravte sa, že sa budete potiť :)

Dĺžka trvania lekcie: 60-90 min.

Pravidlá praxe Ashtanga jogy v Mysore štýle

 1. Pozície sa pridávajú študentom postupne.
 2. Keď chcete dopomôcť v pozíciách, počkáte na príchod učiteľa.
 3. Pridajte na kvalite, nie na kvantite. Po lekcii by ste mali byť plný energie a cítiť sa šťastný.
 4. Každý cvičí sám za seba, na vlne vlastného dychu.
 5. Plne sa koncentrujte na svoje cvičenie. Vyhnite sa akýmkoľvek rušivým vplyvom - neupravujte si vlasy, jogamatku, nepite a pod.
 6. V priebehu cvičenia nerozprávame. Ashtanga joga je meditácia v pohybe, nechcite tento kľud rušiť rozprávaním, môže to rušiť aj cvičiaceho vedľa vás.
 7. Čas odchodu a príchodu je flexibilný. Nie je potrebné prísť načas, ale tak, aby ste si stihli odcvičiť svoje cvičenie.

Prínosy pravidelného cvičenia

 • Zlepšuje trávenie, metabolizmus, hormonálnu nerovnováhu
 • Detoxikuje telo
 • Znižuje dopad stresu
 • Zlepšuje pevnosť a pružnosť tela
 • Zlepšuje fyzickú kondíciu a vytrvalosť
 • Odbúrava prebytočnú telesnú hmotnosť
 • Posilňuje dýchací a nervový systém
 • Zlepšuje schopnosť koncentrácie a vnímania

Pre koho sú lekcie určené

Ashtanga joga, yoga, joga, India, prvá séria Ashtanga jogy, druhá séria Ashtanga jogy, zlepšenie trávenia, metabolizmus, detoxikácia, hormonálna nerovnováha, stres, pružnosť telamladí

 

Ashtanga joga, yoga, joga, India, prvá séria Ashtanga jogy, druhá séria Ashtanga jogy, zlepšenie trávenia, metabolizmus, detoxikácia, hormonálna nerovnováha, stres, pružnosť telaľudia stredného veku

 

Ashtanga joga, yoga, joga, India, prvá séria Ashtanga jogy, druhá séria Ashtanga jogy, zlepšenie trávenia, metabolizmus, detoxikácia, hormonálna nerovnováha, stres, pružnosť telaso zdravotným obmedzením

 

Ashtanga joga, yoga, joga, India, prvá séria Ashtanga jogy, druhá séria Ashtanga jogy, zlepšenie trávenia, metabolizmus, detoxikácia, hormonálna nerovnováha, stres, pružnosť telalen nie leniví :)

 

Krásou jogy je jej univerzálnosť. Cvičiť môže každý. Lekcie sú vhodné pre začiatočníkov i pokročilých, ktorí vyhľadávajú dynamický pohyb.

Ak je pre vás joga nová, odporúčame absolvovať 3-5 lekcií vhodných pre začiatočníkov, kde sa zoznámite s cvičením ásan (pozícií). Predpokladom pre cvičenie Mysore je poznať jednotlivé ásany, aspoň časť prvej série vedieť naspamäť a vedieť, ako idú pozície za sebou.

Príprava na lekciu

Oblečenie

Najlepšie sa budete cítiť v pohodlnom oblečení z prírodných materiálov.

Cvičíme bosí.

Odložte si všetky šperky a doplnky, ktoré by vám mohli prekážať. 

Pomôcky na cvičenie

Deky a jogamatky máme zdarma k zapožičaniu na všetkých miestach, kde cvičíme. Aj napriek tomu, že podložky sa snažíme udržiavať v čistote, z hygienických dôvodov odporúčame si priniesť svoju vlastnú.

Nápoje a jedlo

V priebehu lekcie sa neodporúča piť. Ashtanga joga zahrieva organizmus (dychom pomocou vinyás), vďaka čomu dochádza k očiste tela. Akonáhle sa napijete, dochádza tak k ochladzovaniu organizmu a tiež narušovaniu plynulosti cvičenia a toku energie.

Po lekcii sa môžete občerstviť na Yogashala štúdiu čajom či vodou.

Nejedzte min. 2 hodiny pred lekciou (v prípade, že máte pred lekciou hlad, dajte si napr. zahrsť orechov či sušeného ovocia).

Hygiena

Pred lekciou Ashtanga jogy sa odporúča očista tela formou kúpeľa alebo sprchy. Po lekcii sa podľa Ajurvédy odporúča ponechať pokožka bez umývania aspoň 30 min. 

Zdravotné obmedzenia

Pokiaľ máte akékoľvek zdravotné obmedzenie (ste po operácií, máte vážne problémy s chrbticou, kolenami a pod.) vždy pred lekciou upozornite vášho učiteľa.

Cvičenie jogy počas prvých troch dní menštruácie odporúčame úplne vynechať. Ashtanga joga využíva silne energetické zámky, bandhi, ktoré zabraňujú prirodzenému prúdeniu krvi. Taktiež by ste sa v tomto období mali vyvarovať pozíciám hlavou dole, extrémnym záklonom a určitým typom rotačných cvičení. 

Naopak Yin joga môže pôsobiť v tomto období blahodarne. Pre tehotné ženy odporúčame špeciálne lekcie Jogy v tehotenstve

V prípade akýchkoľvek otázok sa obráťte na svojho učiteľa

Cena lekcie a rozvrh

Cena lekcie: 7 € / 60-90 min.

Ceny všetkých lekcií nájdete v našom Cenníku.

Aktuálny rozpis všetkých lekcií nájdete v našom Rozvrhu.

 

Prihláste sa na odber noviniek
Hore